Svenska Hyper Island startar till hösten som första skola i världen en utbildning för mobila applikationer.
Utbildningen heter “Application Designer and Developer for Mobile Devices” och är 1,5 år lång.
Studenterna kommer under utbildningen att jobba med riktiga och fiktiva case samt praktisera i 16 veckor.

Hyper Islands marknadschef Charlotte Sundåker säger till dagensmedia.se att utbildningen svarar på branschens enormt växande behov av kunskap, utveckling och design av mobila applikationer.

Idag finns det omkring 185 000 Iphoneappar som laddats ned fyra miljarder gånger och varje månad lanseras 40 000 nya. Googles operativsystem Android väntas också slå igenom stort och idag släpps det ungefär 7500 Androidappar varje månad.

Känns som att framtiden är här nu, eller vad tycker ni?

  • Tyvärr går kopieringsmaskinen i Karlskrona. Det verkar vara en kopia av Malmö Yrkeshögskolas "Programmerare iPhone och Android". http://yrk.es
  • Jag vill gå den! Kan man göra det samtidigt som man pluggar en helt annan utbildning i ett annat land?
  • Joey
    Hej Nils. Utbildningen är en heltidsutbildning med 16 veckors praktik. Den är inte på distans. Sök den ändå! Den verkar grym
  • Visst lät det spännande?! Kolla upp det, vettja. Ibland är KY-utbildningar på distans eller åtminstone halvdistans.
blog comments powered by Disqus

Twitter